Amikor az ember új ágynemű vásárlására kényszerül, sok kérdés felmerül. Milyen anyagösszetétele legyen? Milyen vastagságú legyen? Télen akarod majd használni vagy nyáron, esetleg egész évben? Megfelelő lesz-e rá a már meglévő huzatod, vagy újat kell venni? Ha pedig már megvan a kiszemelt ágynemű, akkor jön a nagy kérdés: ki kell-e mosni?
A válasz egyértelműen igen. Ennek több oka is van: az ágyneműt a gyártás során különféle vegyszerekkel, színezőanyagokkal kezelik, illetve szennyeződhet a gyártás, szállítás során.
A vegyszerek miatt az ágyneműnek lehet kellemetlen illata is kibontás után, ezt szintén érdemes egy mosással eltávolítani, hogy ne lélegezz be vegyszermaradványokat. Ha esetleg olyan darabot vásároltál, ami ki volt állítva a boltban, vagy nem volt jól becsomagolva, akkor pedig szinte bárki összefogdoshatta, erre szintén a mosás a megoldás. Persze, otthon egyből felhúzod az ágyneműre a huzatot, de mégis higiénikusabb vásárlás után kimosni és úgy használni.
Arról azért győződj meg mosás előtt, hogy a huzat megfelelő lesz-e az új ágyneműre, mert sok helyen mosás után már nem cserélik ki a hibás méretet.
Nem mindegy azonban, hogy hogyan mosod ki. Nagyon fontos betartani a kezelési utasításokat, hiszen sok ágynemű különleges, vagy épp kényes anyagból van.
A tollpárna és pehelypaplan például különleges kezelést igényel, ahogy a selyem ágyneműk is. Ha teheted, mosás után napon szárítsd az ágyneműt. Egyrészt a szabad levegőn szárítva kellemesen átszellőzik a vastag paplan is, másrész a Nap UV-sugarai extra fertőtlenítő hatással bírnak.
Tartsd észben viszont, hogy szárítógépben nem minden ágynemű szárítható, nagyon fontos a bevarrt címke ellenőrzése, mert komoly kárt lehet így tenni az anyagban. Száradás után már bátran használatba veheted az új ágyneműt.
Érdemes a továbbiakban is rendszeresen (legalább félévente, vagy még gyakrabban) kimosni a paplanokat és párnákat, a huzatot pedig sokkal gyakrabban, nagyjából kéthetente érdemes. Bár a bőrünk közvetlenül a huzattal érintkezik, mégis szükséges az ágynemű gyakori tisztítása is. Hiszen ha például sokszor megizzadunk éjszaka, akkor az valószínűleg nem csak a huzaton, hanem magán az ágyneműn is meg fog látszódni, foltot fog hagyni.
Ha tetszett a bejegyzés oszd meg vagy nyomj egy like-t.